دستگاه بارکدخوان

پنج شنبه, 15 شهریور 1397 ساعت 09:13;

بارکدخوان یا بارکد اسکنر، تکنولوژی است که میتواند بارکدهای چاپ شده روی محصول را بخواند. این دستگاه تشکیل شده است از منبع نوری، لنز و سنسور نور(حسگر) به منظور تبدیل اشعه های نوری به داده های الکترونیکی است. عمده بارکدخوان‌ها، حاوی یک مدار رمزگشای تحلیل تصویرداده بارکدها هستند.

به دلیل اینکه بارکد خوان ها صرفا خطوط بارکد را به حروف و اعداد تبدیل می کنند داده ها باید از طریق پورت های سریالی ، USB و پارالل به یک کامپیوتر ارسال گردند و داخل محیط های  Office مانند Word ، Excel ، Notepad و یا محیط های نرم افزاری ... تخلیه گردند.

بارکد اسکنر از طریق هدایت پرتوهای نور به سمت خطوط بارکد و اندازه گیری سنجش مقدار نور های منعکس شده از سوی آن کار می کند. اسکنر انرژی نور را به انرژی الکتریکی تبدیل کرده و این انرژی توسط بخش کدگذاری کننده تبدیل به داده شده و به کامپیوتر انتقال می یابد.این دستگاه شامل یک دگمه می باشد که با فشار آن بارکد چاپی را میتوان قرائت کرد.دستگاه های بارکد خوان عموما دارای پایه بوده که با قراردادن دستگاه بر روی پایه و انتخاب حالت اتوماتیک، هنگامی که بار کد روبروی دستگاه قرار می گیرد شروع به خوانش آن می کند.

بارکدخوان ها در دو نوع :

1_ بارکدخوان های سیمی:

 

بارکدخوان سیمی یا بارکد ریدر یا بارکد اسکنر دستگاهی است که به وسیله پورت USB به کامپیور وصل گردیده و جهت خوانش انواع بارکد به کار می رود. بارکدخوان های سیمی قابلیت قرائت بارکد های خطی و بارکد های دو بعدی را دارا می باشند.

2_ بارکدخوان های وایرلسی (بدون سیم) :

بارکدخوان وایرلس یا همان بارکدخوان بیسیم ، بارکدخوان هایی هستند که بدون داشتن کابل ، با داشتن حافظه داخلی می توانند با دو قابلیت Online , Offline اقدام به خواندن بارکد می نمایند.

((برای تهیه ی این نوع دستگاه ها اینجا کنید.))