تاریخچه بارکد (بخش2)

پنج شنبه, 02 فروردين 777 ساعت 10:05;

در بخش اول این مطلب با تاریخچه بارکد آشنا شدیم

 

بارکدهای یک بعدی در مقابل بارکدهای دو بعدی

دو نوع بارکد وجود دارد: طولی- یا تک وجهی و دو بعدی. کد طولی تک بعدی کدی که بیشتر از بقیه کدها با چشم قابل تشخیص است از دو بخش تشکیل شده است: بارکد و ۱۲ شماره UPC. شش شماره اول بارکد شماره شناسایی کارخانه سازنده است. پنج شماره بعدی نشان دهنده تعداد آن قلم از جنس است. شماره آخر به نام رقم چک است که اسکنر را قادر به تعیین صحت اسکن می کند. 

جزئیات فونت بارکد تک وجهی  
فروشگاه های خرده فروشی، برای پرداخت فروش،فهرست موجودی و... فرم یکسان کد محصول (یو پی اس)
 
شناسایی، فهرست موجودی و پیگیری محموله  کـــــد 39 (کــــد 3 از 9)  
رمزگذاری کد پستی در ایمیل ایالات متحده POSTNET  
بر اساس تعداد شابک و مورد استفاده روی جلد کتاب Bookland  
مورد استفاده در ترجیح دادن به کد ۳۹ زیرا جمع و جورتر است کــــد 128  
مورد استفاده در حمل و نقل و صنعت های انبار دار Interleaved 2 of 5  
استفاده شده توسط فدرال اکسپرس در کتابخانه ها و بانک کتاب ها Codabar  

 


 

 

جزئیات

 

فونت بارکد دو بعدی 

مقدار زیادی نوشته و داده را می توان در آن ذخیره کرد زیرا این کد فشرده است.مورد استفاده برای چاپ مخارج پستی پذیرفته شده توسطUPSP. همچنین توسط خطوط هوایی برای چاپ کارت پرواز هم استفاده می شود.

 

PDF417

 

علامتMaxicode می تواند دو پیام را رمزگذاری کند، یک پیام اولیه و یک پیام ثانویه. مورد استفاده توسط خدمات پستی ایالات متحده         

.

 

Maxicode 

ایده آل برای ساخت آیتم های کوچک به خاطر قابلیت این کد برای رمزگذاری ۵۰ کاراکتر در سایزی بسیار کوچک.     رایج در حوزه بهداشت و درمان و صنعت قطعات الکترونیکی.

 

Data Matrix    

رایج در تبلیغات زیرا روشی برای دسترسی سریع به وبسایت یک برند را فراهم می کند. به راحتی با گوشی های هوشمند خوانده می شود.

 

     QR Code 

یک بارکد طولی معمولا هر نوع اطلاعاتی را در خود نگهداری می کند. در مقابل، یک بارکد دو بعدی پیچیده تر است و می تواند شامل اطلاعات بیشتری در این کد باشد: قیمت، مقدار، آدرس وب یا تصویر. یک اسکنر بارکد طولی نمی تواند یک بارکد دو بعدی را بخواند، برای اصلاح اطلاعات جا داده شده در این کد به استفاده از یک اسکنر تصویر نیاز است. گشی های موبایل با دوربین هایی، مثل آیفون ها و گوشی های آندروید و بسیاری از دستگاه های دیگر می توانند بارکد های دو بعدی را از طریق دوربین های یکپارچه بخوانند.

توسعه بارکد دو بعدی برنامه های کاربردی بارکدها را به طور عمده ای گسترش داده است. در حال حاضر آنها شامل اطلاعات بیشتری هستند و به سادگی توسط مصرف کنندگان قابل خواندن هستند(با موبایل هایشان) بارکد دو بعدی می تواند کارهایی بیشتر از پیگیری موجودی ها و فهرست آنها انجام دهند.

امروزه،کدهای دو بعدی، به ویژه کدهای QR که می توانند بیش از ۷۰۰۰ رقم یا ۴۰۰۰ کاراکتر نوشتاری را درخود حفظ کنند توسط شرکت ها برای به اشتراک گذاری اطلاعات یا وبسایت یا ویدیوها با مصرف کننده هایشان استفاده می شود یا توسط امکانات بهداشت و درمان برای نظارت بر تجویز دارو، و حتی ادغام داده ها با برنامه هایی مثل MS Office، سرورهای , MS SQL و دیگر پایگاه داده ها و فایل ها این ژنراتور بارکد رایگان را برای ساخت کسب و کارتان استفاده کنید.

بارکدها چگونه کار می کنند؟

بارکدها به وسیله ترکیبی از نمادشناسی(بارکد) و یک اسکنر که می تواند نمادها را بخواند و آنها را به اطلاعاتی سودمند، معمولا اطلاعاتی درباره اصل آن قلم از جنس،  قیمت، نوع و محل آن تبدیل کند. اسکنر بارکد را می خواند و اطلاعات ذخیره شده در آن را به یک سیستم- معمولا برخی از انواع پایگاه داده ها وارد می کند.

این ابزار مزایای بسیار زیادی را برای تجارت فراهم کرده است. بارکد راه را برای کانال های توزیعی که ما الان داریم صاف کرده است و این همان چیزی که به شرکت های بزرگی مثل Walmart امکان می دهد تا آنها از داشتن محصولات انبار شده مطمئن باشند و در  سراسر جهان قیمت گذاری کنند، همان طوز که بیمارستان ها و گروه های دولتی دارایی های خود را پیگیری کنند و کارآیی خود را بهبود دهند.

برخی از روش هایی که کسب و کارها در آنها از بارکد استفاده می کنند شامل این موارد است:

۱. پیگیری فهرست موجودی. سیستم پیگیری عمومی فهرست موجودی ها شامل نرم افزار و یک اسکنر بارکد یا موبایل کامپیوتر است. فهرست موجودی اجناس(مثل محصولاتی که شما می فروشید، تجهیزات یا مواد خام) همه برچسب بارکد دارند، بنابراین وقتی شما یک قلم از جنس را از انبار بر می دارید،  به جای تایپ کردن در یک واحد نگهداری در انبار فقط باید بارکد را اسکن کنید تا از تعداد موجود در نرم افزار پیگیری فهرست موجودی کم کنید.

۲. پیگیری فهرست موجودی. هر کسب و کاری، مهم نیست چقدر بزرگ یا کوچک، فناوری اطلاعات موجودی ها و موجودی ثابت خود را دارد. برچسب های بارکد موجودی ها به هر موجودی به صورت جداگانه چسبانده شده است و می توان با اسکن کردن آنها چک کرد که آیا این قلم از جنس در نرم افزار پیگیری موجودی شما هست یا نه. این روشی بسیار عالی برای بهبود پاسخگویی است و حسابرسی را بسیار آسان تر می کند.

۳.از بارکدها در پاسخ سریع به ایمیل ها استفاده کنید. یک بارکد را که با شماره سریال محصول همخوانی دارد در تنظیم یک پست کارت اضافه کنید، و بعد شما می توانید فورا پیگیری کنید کدام شماره سریال ها ثبت شده اند و کدام یک ثبت نشده اند. علاوه بر این، لازم نیست مشتریان شما محل یک شماره سریال طولانی را تعیین و رونویسی کنند.

۴. بارکدها را در یک ادغام پستی قرار دهید. اگر شرکت شما میزبانی یک رویداد را به عهده دارد، می توانید بارکدها را  در کارت های RSVP(کارت هایی به منظور اعلا م یا عدم حضور در پاسخ به دعوت در یک مراسم) اضافه کنید و در این صورت می توانید بدون تلاش برای  ترجمه و تفسیر دست خط هر شخص پیگیری کنید چه کسی پاسخ می دهد.

۵. اضافه کردن بارکدها به فاکتورها. یک بارکد را اضافه کنید که شماره مشتری یا شماره فاکتور شخصی یک مشتری را نشان دهد بنابراین وقتی این فاکتور با پرداخت برگردانده می شود شمامی توانید به راحتی محل حساب کاربری مشتری یا شماره فاکتور او را مشخص کنید.

شما چگونه یک بارکد بسازید؟

یک روش آسان برای ترکیب یک بارکد با کسب و کارتان استفاده از یک سیستم کامل مثل Wapnet barcode  است. به هر حال، ابزار آنلاین زیادی هم هست که شما می توانید برای تولید یک بارکد بدون هیچ سرمایه ای ازآنها استفاده کنید.این ژنراتور بارکد رایگان  را  برای ساخت بارکد کسب و کارتان امتحان کنید. بارکد تک بعدی لازم دارید یا دو بعدی؟

یک بارکد چگونه به کسب و کار کمک می کند؟

بارکدها چطور به سود خالص کسب و کار شما کمک می کنند؟ در واقع اگر بخواهیم در این باره درست بگوییم وجود خود بارکدها  نیست که به صرفه جویی  در کسب و کار و پول سازی بیشتر کمک می کند؛ سیستمی که پشت آنها این کار را انجام می دهد.

برای مثال رتبه بندی خدمه تیم فوتبال آمریکایی آریزونا کاردینالز را در نظر بگیرید، آنها اخیرا یک سیستم پیگیری موجودی(سیستم تکنولوژی اعمال نفوذ بارکد) را به منظور پیگیری تمام بخش های درگیر در  تجربه روزی بی عیب برای بازی پیاده سازی کرده اند. در نتیجه آنها، توانستند بیش از ۵۰۰ ساعت در هر سال را صرفه جویی کنند. چه بهبود بهره وری!

فقط به این خاطر که شما یک تیم از لیگ ملی فوتبال(آمریکایی) نیستید به این معنی نیست که بارکد نمی تواند به بهبود بهره وری کسب و کار کوچک شما کمک کند. در واقع، چه شما محصولات فیزیکی بسازید و بفروشید یا فقط به نظر برسد شما هیچ وقت نمی توانید زمانی که نیاز به نمایش کالاها دارید پروژکتورهای خود را پیدا کنید، برچسب زدن و پیگیری موجودی ها با بارکدها می تواند در پول و زمان کسب و کار شما صرفه جویی کند.