اهمیت استفاده از نرم افزار

سه شنبه, 02 تیر 1394 ساعت 14:44;
با توجه به پیشرفت و گسترش سیستم های کامپیوتری و جایگاه مهم و رو به رشد آنها نمی توان نقش مهم و حیاتی سیستم های کامپیوتری را در زندگی روزمره نادیده گرفت همچنین تحول به موقع و صحیح نرم افزارها و سیستم ها با کیفیتی مطلوب ،می تواند باعث بهبود روند کار و نیز جلب رضایت مشتریان شود. اما این امر مستلزم نظارتی دقیق بر توسعه فرآیند و محصولات است.
در این مقاله سعی بر آن است که با مد نظر قرار دادن اهمیت معیارهای نرم افزار و ضرورت نقش آنها در جامعه کنونی و همچنین در نظارت بر روند تولید و پخش محصولات بپردازیم.
اولین مسئله بسیار حائز اهمیت برای مهندسسان نرم افزار، تحویل با تأخیر نرم افزارها به مشتریان است که همین امر باعث از دست رفتن فرصت های کاری و نارضایتی مشتریان می شود. همچنین کیفیت پایین نرم افزار ها به صورت چشم گیری بر روی بازار و مشتریان اثر منفی می گذارد. امروزه کمتر نسخه ای از نرم افزارها در هنگام تحویل به مشتری کامل هستند و معمولا ایرادات و نقص های نرم افزار پس از تحویل، توسط مشتری کشف می شود در حالی که بسیاری از ایرادات را می توان با بالا بردن سطح کیفی محصول و دقت در تحلیل و توسعه و همچنین نظارت بر مراحل تولید نرم افزار از بین برد.
از این رو مهندسی نرم افزار به عنوان پاسخی به مشکلات صنعت توسعه نرم افزار مطرح گردید.
مهندسی نرم افزار یک رویکرد ارزشمند جهت ایجاد، توسعه و از همه مهم تر نگهداری از نرم افزار است که تولید محصولات با کیفیت و پشتیبانی از نرم افزار را هدف اصلی خود قرار داده است.
امروزه کمتر کسی است که از اهمیت سیستم های کامپیوتری و نرم افزارها بی اطلاع باشد و با توجه به این موضوع و سرعت توسعه ی نرم افزارها و سیستم های کامپیوتری و همچنین پایه گذاری اموری مهم روی این سیستم ها اهمیت آنها به طور چشم گیری در حال صعود است و بی شک می توان گفت بدون این نرم افزارها و سیستمهای کامپیوتری روند امور روزمره ی ما دچار اختلال می شود.
باید در نظر داشته باشیم که پیشرفت و توسعه در هر زمینه ای و همچنین دستیابی به کیفیت مطلوب بدون شک مستلزم ارزیابی و اندازه گیری است. از این روست که استفاده از نرم افزارها امر غیر قابل اجتناب است و راه بقای سازمان را به مدیران نشان می دهد. شاید استفاده از آنها بقاء همیشگی را تضمین نکند اما بدون شک موجب دوام بیشتر و پیشرفت سازمان ها خواهد شد.
معیارهای پیشرفت هر سازمان به طور کامل با روند توسعه نرم افزارها در ارتباط است از این رو یک محصول نرم افزاری با کیفیتی مطلوب و همچنین پشتیبانی کارآمد می تواند روند صعود یک سازمان را به صورت چشم گیری سرعت بخشد.
امید است در جامعه کنونی ما این امر به بهترین نحوه ی ممکن صورت گیرد تا بتوان شاهد توسعه و پیشرفت روزافزون جامعه عزیزمان باشیم.